Ο Πληθυσμός της Ελλάδας

(2ο Φύλλο Εργασίας)

Ονοματεπώνυμο ή όνομα ομάδας:

Ημερομηνία:

Α. Απογραφή – Ε.Σ.Υ.Ε.

Επισκεπτόμαστε το δικτυακό τόπο της Εθνικής Στατιστικής Υπηρεσίας της Ελλάδας και μαθαίνουμε για την αποστολή της. Για πιο σύντομες πληροφορίες για την Ε.Σ.Υ.Ε. διαβάστε εδώ.

Αφού διαβάσετε το παρακάτω κείμενο να συμπληρώσετε εδώ τον ορισμό της απογραφής.

Β. Πληθυσμός - θνησιμότητα

Για να δείτε πώς αλλάζει κάθε στιγμή ο πληθυσμός της γης ελάτε να επισκεφτούμε τις παρακάτω ιστοσελίδες:

Διαβάζω το παρακάτω κείμενο και συμπληρώνω τον πίνακα που ακολουθεί. (υποθέτουμε ότι στο τέλος του Οκτώβρη του 1837 ο συνολικός πληθυσμός της Αθήνας ήταν 5.400 κάτοικοι, με 2.700 άντρες και 2.700 γυναίκες, αντίστοιχα).

Πληθυσμός Αθήνας κατά προσέγγιση το 1837

Συνολικός πληθυσμός

άντρες

γυναίκες

31 Οκτώβρη 1837

5.400

2.700

Γεννήσεις Νοέμβρη 1837

Θάνατοι Νοέμβρη 1837

30 Νοέμβρη 1837

Μεταβολή πληθυσμού

(αύξηση ή μείωση;)

Πόση αύξηση ή μείωση;

Τι παρατηρείτε για τους θανάτους στις πολύ μικρές ηλικίες εκείνη την εποχή;

Ποιες ήταν οι αιτίες για την τόσο μεγάλη θνησιμότητα εκείνη την εποχή;

Γ. Κατανομή του πληθυσμού

Παρακάτω βλέπετε ένα γράφημα που δείχνει πώς κατανέμεται ο ελληνικός πληθυσμός στα γεωγραφικά διαμερίσματα της χώρας μας. Ακολούθως βλέπουμε έναν πίνακα που δείχνει πόσοι μετανάστες κατοικούν σε κάθε περιοχή. Για να συγκρίνουμε τις δυο κατανομές μπορούμε να αντιγράψουμε τα στοιχεία του πίνακα στο excel και να δημιουργήσουμε ένα γράφημα. Για να κάνετε αυτή την εργασία δείτε εδώ τις οδηγίες.

Πληθυσμός μεταναστών ανά γεωγραφική περιοχή

ΑΝΑΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ & ΘΡΑΚΗ

15.146

ΚΕΝΤΡΙΚΗ  και ΔΥΤ. ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ

109.048

ΗΠΕΙΡΟΣ

15.692

ΘΕΣΣΑΛΙΑ

31.957

ΣΤΕΡΕΑ ΕΛΛΑΔΑ

409.615

ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΣ

47.882

ΔΥΤΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ

35.144

ΝΗΣΙΑ ΑΙΓΑΙΟΥ

37.823

ΝΗΣΙΑ ΙΟΝΙΟΥ

19.460

ΚΡΗΤΗ

40.424

- Συγκρίνετε το γράφημα που δημιουργήσατε με το γράφημα του ελληνικού πληθυσμού. Τι παρατηρείτε;

- Πού συγκεντρώνεται ο περισσότερος και πού ο λιγότερος κόσμος και στις δυο περιπτώσεις;

- Δείτε και το χάρτη με την πυκνότητα του πληθυσμού. (πηγή: egpaid.blogspot.com/2009/03/blog-post_18.html)

- Γιατί συμβαίνει αυτό; Συγκρίνετε με το γεωμορφολογικό χάρτη και θυμηθείτε όσα έχουμε μάθει.

- Διάβασε εδώ τους κυριότερους λόγους για τους οποίους συγκεντρώνεται ο πληθυσμός στις πεδινές περιοχές.

- Παρατηρήστε πόσο πληθυσμό και μετανάστες συγκεντρώνει το δικό σας γεωγραφικό διαμέρισμα και συγκρίνετε με τις άλλες περιοχές.

- Με τι επαγγέλματα κυρίως ασχολούνται οι κάτοικοι της περιοχής σας;

,          ,         .

- Σε ποια επαγγέλματα απασχολούνται κυρίως οι μετανάστες στην περιοχή σας;

,          ,         .

Δ. Το δημογραφικό πρόβλημα της Ελλάδας

Διαβάστε το παρακάτω κείμενο για το δημογραφικό πρόβλημα και συζητήστε τις παρακάτω ερωτήσεις.

Στη χώρα μας τα τελευταία χρόνια οι γεννήσεις είναι  από τους θανάτους. Γιατί συμβαίνει αυτό;

Τι αποτελέσματα θα έχει αυτό μελλοντικά:

(α) για τον ελληνικό πληθυσμό;

(β) για τη λειτουργία των σχολείων;

(γ) για τη σύνθεση του πληθυσμού;

Στον παρακάτω πίνακα παρουσιάζονται οι προβλέψεις πληθυσμού των χωρών της Ευρωπαϊκής Ένωσης των 15 (σε εκατομμύρια) σύμφωνα με την Ευρωπαϊκή Στατιστική Υπηρεσία (Eurostat), 2005, http://epp.eurostat.cec.eu.int./

Α) Ποιες χώρες εμφανίζουν δημογραφικό πρόβλημα, δηλαδή φαίνεται ότι θα μειωθεί σημαντικά ο πληθυσμός τους ως το 2050;

Β) Ποιες χώρες φαίνεται ότι θα εμφανίσουν αύξηση του πληθυσμού τους ως το 2050;

Με βάση τα στοιχεία του πίνακα, μπορούμε να δημιουργήσουμε γραφήματα με τις γραμμές της εξέλιξης του πληθυσμού κάθε χώρας στο excel. Έτσι η εικόνα της εξέλιξης του πληθυσμού γίνεται πιο σαφής και μπορεί να γίνει σύγκριση μεταξύ των χωρών. Συγκρίνετε τα γραφήματα της Γερμανίας, της Ελλάδας, της Γαλλίας και της Σουηδίας, που παρουσιάζονται παρακάτω.  Τι παρατηρείτε;

Συζήτηση: πώς η μετανάστευση τα τελευταία χρόνια μπορεί να αποτρέψει τη μείωση του ελληνικού πληθυσμού.

Ε. Αποκέντρωση

Η αποκέντρωση συνδέεται με την έννοια της τοπικής αυτοδιοίκησης, δηλαδή με τον τρόπο που διοικούνται οι διάφορες περιοχές μέσω των τοπικών διοικήσεων (Δήμων, Νομαρχιών και Περιφερειών).

Τώρα, μπορείτε, αν θέλετε, να συμπληρώσετε τα κενά στα κείμενα του Καποδίστρια και του Καλλικράτη.