To «Τετράδιο Γραφής Α΄ τάξης Δημοτικού Σχολείου» αποτελεί μια καινοτόμο δράση των Κλουβάτου Κων/νου, Δ/ντή του 1ου Δημοτικού Σχολείου Νάξου , σε συνεργασία με την Λυκουροπούλου Εμμανουέλα, δασκάλα Α1΄τάξης του σχολείου. Πρόκειται για δημιουργία και επιτυχή χρησιμοποίηση ενός προτυπωμένου Τετραδίου Γραφής με χειρόγραφη γραμματοσειρά  για τους μαθητές της Α΄ τάξης του 1ου Δημοτικού  Νάξου. Η κατασκευή του εντύπου βασίζεται στις σύγχρονες αντιλήψεις για τον τρόπο γραφής και τη μορφή που θα πρέπει να έχει ένα τετράδιο γραφής της Α΄ τάξης δημοτικού. Είναι επίσης απόλυτα συμβατό και σύμφωνο με το Αναλυτικό Πρόγραμμα της γλώσσας της Α΄ τάξης. Χρησιμοποιήθηκε με απόλυτη επιτυχία για τρία συνεχή σχολικά έτη με θετικότατα αποτελέσματα.

εξώφυλλο 2008-2009 εξώφυλλο 2009-2010 εξώφυλλο 2010-2011

Το τετράδιο γραφής Α΄ τάξης είναι δομημένο σύμφωνα με το Αναλυτικό Πρόγραμμα της γλώσσας της Α΄ τάξης και η χρήση του γίνεται με βάση το χρονοδιάγραμμα που προτείνεται από το ΑΠΣ.

Η μορφή του τετραδίου που επιλέχθηκε είναι:

(α) αποτελείται από 28 αριθμημένες σελίδες, διαστάσεων 15 Χ 21 εκατοστά, οι οποίες ξεκινούν με τη γραφή του Α,α και τελειώνουν με τη γραφή του Ψ,ψ. Περιλαμβάνονται επίσης λέξεις ή φράσεις που σχετίζονται με το διδασκώμενο γράμμα.

(β) κάθε σελίδα περιλαμβάνει στο πάνω μέρος «τριχάρακη» γραμμή, η οποία προορίζεται για την καθημερινή γραφή του ονοματεπώνυμου του μαθητή. Για το σκοπό αυτό αναγράφεται η ένδειξη «ονοματεπώνυμο» στην αρχή της γραμμής.

(γ) ακολουθεί κενό διάστημα μέχρι τη μέση περίπου της σελίδας, στο οποίο ο μαθητής έχει τη δυνατότητα να ζωγραφίσει κάποια εικόνα που σχετίζεται με το διδασκόμενο γλωσσικό στοιχείο.

(δ) ακολουθούν τριχάρακες γραμμές, ανάμεσα στις οποίες παρεμβάλλονται κενά διαστήματα. Στις γραμμές αυτές δίνεται κάθε φορά το γράμμα, η λέξη ή η φράση προς αντιγραφή, σύμφωνα με το ΑΠΣ.

Το Τετράδιο Γραφής Α΄ τάξης, λόγω του σχετικά μικρού μεγέθους του είναι εύχρηστο και ανταποκρίνεται πλήρως στις ανάγκες της γραφής της Α΄ τάξης. Επίσης, λόγω του μικρού κόστους εκτύπωσής του (1 ευρώ περίπου ανά τετράδιο, μπορεί να αναλαμβάνεται η εκτύπωσή του εξ ολοκλήρου από το σχολείο. Με αυτό τον τρόπο αποφεύγονται και ενδεχόμενες διαφοροποιήσεις στην εκτύπωση των τετραδίων.

Η χρήση του τετραδίου έχει σαφή πλεονεκτήματα για τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούς της Α΄ τάξης:

(α) Όσον αφορά στον εκπαιδευτικό, η χρήση του τετραδίου του επιτρέπει να εξοικονομήσει πολύτιμο διδακτικό χρόνο ή χρόνο από το διάλειμμα, αφού τον απαλλάσσει από την καθημερινή προετοιμασία τόσων τετραδίων.

(β) Διασφαλίζει πλήρη ομοιογένεια, δηλαδή ίδια ακριβώς μορφή στον τρόπο γραφής, για όλους τους μαθητές όλων των τμημάτων της Α΄ τάξης.

Η εφαρμογή του τετραδίου γραφής της Α΄ τάξης για τρία σχολικά έτη στο 1ο Δημοτικό Νάξου έδειξε ότι (α) το τετράδιο είναι αποδεκτό από εκπαιδευτικούς, γονείς και μαθητές, (β) είναι απολύτως συμβατό με το ΑΠΣ και σε απόλυτη συμφωνία με τους μαθησιακούς στόχους του και (γ) επιτυγχάνει πλήρως τα προσδοκώμενα μαθησιακά αποτελέσματα.

Προτείνεται επίσης η χρήση πρόσθετου τετραδίου ή εντύπου όποτε παρουσιάζεται η ανάγκη περαιτέρω εξάσκησης των μαθητών στο διδασκόμενο αντικείμενο, τετράδιο που θα χρησιμοποιηθεί και μετά την ολοκλήρωση του Τετραδίου Γραφής Α΄ τάξης.

Ξεφυλλίστε εδώ το τετράδιο μας

Δείτε το κι εδώ

Εκτυπώστε το από εδώ (αρχείο pdf)

Οδηγίες εκτύπωσης:

Αρχικά εκτυπώνουμε την 1η σελίδα, που είναι το εξώφυλλο σε χαρτονάκι Α4. Στο εξώφυλλο μπορούμε να προσθέσουμε το λογότυπο του σχολείου μας.

Στη συνέχεια χρησιμοποιούμε απλό χαρτί A4. Επιλέγουμε αρχικά σελίδες 2-15 και από κάτω all even pages in range. Ξαναβάζουμε στον εκτυπωτή τα εκτυπωμένα φύλλα από την άλλη πλευρά και επιλέγουμε πάλι σελίδες 2-15 και από κάτω επιλέγουμε all odd pages in range και Reverse pages.

ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ                  πίσω στo ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΟ ΑΛΜΠΟΥΜ                        πίσω στις ΔΡΑΣΕΙΣ