επιστροφή στο άλμπουμ
Καθαρισμός παραλίας Γρόττας 2011

(α) Στο πλαίσιο της προσπάθειάς μας για καλλιέργεια του εθελοντισμού και της συλλογικότητας,

(β) με την ευκαιρία της παγκόσμιας ημέρας για την προστασία του περιβάλλοντος και

(γ) επειδή το σχολείο μας έχει υιοθετήσει την παρακείμενη παραλία της Γρόττας και έχει καθιερώσει τον καθαρισμό της μια φορά το χρόνο, το σχολείο μας και φέτος ανέλαβε δράση καθαρισμού της παραλίας.

Εξασφαλίστηκε η προηγούμενη συγκατάθεση των γονέων και στη δράση συμμετείχαν μόνο οι μαθητές που προσκόμισαν εγκριτικά σημειώματα. Παρασχέθηκαν γάντια μιας χρήσης στους μαθητές και δόθηκαν οι απαραίτητες οδηγίες για την αποφυγή επικίνδυνων αντικειμένων. Τελικά, συγκεντρώσαμε μισό φορτηγό σκουπίδια (πλαστικά μπουκάλια, μπετόνια, σκοινιά, τελάρα, κ.ο.κ.) και ενημερώσαμε το Δήμο Νάξου.